Categories: Bez kategorii

Spadek po rodzicach – jak podzielić spadek – podział spadku – współwłasność

Kancelaria Prawna 728 838 858

Spadek po rodzicach – jak podzielić spadek – podział spadku – współwłasność.

Spadek po rodzicach – jak podzielić spadek – podział spadku – współwłasność, jak rozwiązać podział spadku, gdy brat siostra lub inni nie chcą się „dogadać”?

Spadek - podział spadku - prawo spadkowe pomoc prawna tel. 728 838 858

Spadek po rodzicach – jak podzielić spadek – podział spadku – współwłasność po dziedziczeniu ustawowym to częsty problem, a co gorsza bezczynność powoduje koszta!

Wielu klientów Kancelarii Prawnej 24h pyta co zrobić w sytuacji gdy zmarł ojciec lub matka i nagle rodzeństwo się „obudziło” domagając się, np. „spadek po rodzicach – podziału spadku – współwłasność do mieszkania..”.

Czym jest spadek ustawowy, a raczej dziedziczenie ustawowe (tzn. gdy nie zapisano testamentu)? Według Wikipedia to „wejście spadkobiercy lub kilku spadkobierców (będące skutkiem zdarzenia prawnego – śmierci osoby fizycznej) w sytuację prawną spadkodawcy polegającą w szczególności na nabyciu praw i obowiązków majątkowych, których podmiotem był spadkodawca. Krąg spadkobierców wyznacza wola spadkodawcy przy dziedziczeniu testamentowym lub przepis ustawy przy dziedziczeniu ustawowym„. Podobnie określa to kodeks cywilny  od art. 922 i n.

Spadek po rodzicach – jak podzielić spadek – podział spadku – współwłasność to jedno a rzeczywistość jest inna. To ja opiekowałam się ojcem, a brat chce mieszkanie, dlaczego ma prawo do lokalu?

To kolejny problem – dziedziczenie ustawowe, podział spadku w przypadku braku opieki nad rodzicami przez jednego z rodzeństwa. Kodeks Rodzinny i opiekuńczy określa obowiązki rodziców względem dzieci, ale też dzieci względem rodziców. I nie chodzi tylko o art. 91 kodeksu (Kodeks Rodzinny i opiekuńczy).

Spadek po rodzicach, a co z ojcowizną? Czym jest ojcowizna?

Odpowiedź znajdziemy w art. 991. § 1. kro. „Zstępnym, małżonkowi oraz rodzicom spadkodawcy, którzy byliby powołani do spadku z ustawy, należą się, jeżeli uprawniony jest trwale niezdolny do pracy albo jeżeli zstępny uprawniony jest małoletni – dwie trzecie wartości udziału spadkowego, który by mu przypadał przy dziedziczeniu ustawowym, w innych zaś wypadkach – połowa wartości tego udziału (zachowek). § 2. Jeżeli uprawniony nie otrzymał należnego mu zachowku bądź w postaci uczynionej przez spadkodawcę darowizny, bądź w postaci powołania do spadku, bądź w postaci zapisu, przysługuje mu przeciwko spadkobiercy roszczenie o zapłatę sumy pieniężnej potrzebnej do pokrycia zachowku albo do jego uzupełnienia”. Tak więc § 2 daje podstawę do domagania się zachowku również od spadkobiercy ustawowego w sytuacji gdy np. otrzymał on darowizny przez co inny spadkobiercy ustawowi są pokrzywdzeni. Potwierdza to wyrok Sądu Najwyższego  „jeżeli uprawniony do zachowku, dziedziczący z ustawy wespół z innymi osobami, nie otrzymał należnego mu zachowku, ma przeciwko współspadkobiercom roszczenia o zapłatę sumy pieniężnej potrzebnej do pokrycia zachowku albo do jego uzupełnienia”.

Powyższe przykłady pokazują tylko jedno, że jeśli zależy Ci na na właściwym rozwiązaniu swojego problemu skontaktuj się z Kancelarią Prawną 24h. Uzyskaj bezpłatną analizę prawną (biuro@kancelariaprawna24h.pl). Można samemu dochodzić roszczeń lub korzystać z tzw. porad znajomych lub internetu, jednak skąd wiedzieć o co pytać i jaką procedurę zastosować? Mieć rację to jedno, a wygrać proces (udowodnić swoją rację) to obowiązek określony w art. 6 kodeksu cywilnego, aby nie tylko się ośmieszyć przed drugą stroną procesu ale przede wszystkim nie płacić jej kosztów procesu i pełnomocnika procesowego.

Spadek po rodzicach – jak podzielić spadek – podział spadku – współwłasność, podsumowanie:

  • zapoznaj się z powyższą treścią oraz artykułami w linkach treści lub
  • zadzwoń umów się w Katowicach na bezpłatną konsultację prawną – 728838858

Spadek po rodzicach – jak podzielić spadek – podział spadku – współwłasność – dziedziczenie ustawowe to domena Kancelarii Prawnej –  Spadek po rodzicach – jak podzielić spadek – podział spadku – współwłasność – dziedziczenie ustawowe to domena Kancelarii Prawnej blog Spadek po rodzicach – jak podzielić spadek – podział spadku – współwłasność – dziedziczenie ustawowe to domena Kancelarii Prawnej –  spadki skuteczna pomoc prawna –

 

Kancelaria Prawna 24h tel. 728838858

Kancelaria Prawna 24h to zespół doświadczonych prawników - zapraszamy do bezpłatnej analizy prawnej tel. 728838858 #prawnik #pomoc prawna #poradyprawne

Share
Published by
Kancelaria Prawna 24h tel. 728838858

Recent Posts

Dziedziczenie porady prawne

Dziedziczenie, przyjecie spadku, odrzucenie spadku, długi spadkowe i konsekwencje prawne dziedziczenia. Jak napisać odręczny testament?…

4 dni ago

Zwrot samochodu

Prawo do zwrotu używanego samochodu - czy sprzedający musi zwrócić pieniądze? Kiedy przysługuje zwrot auta?…

2 tygodnie ago

Rozwód porady

"Rozwód to nie koniec świata, ale początek nowego życia." - Proces rozwodowy może być trudnym…

2 tygodnie ago

Szkody górnicze odszkodowania za szkody górnicze

Odszkodowania za szkody górnicze pomoc prawna tel. 728-838-858 (więcej…)

2 miesiące ago

Nieważność umowy porady prawne

Umowy porady prawne - Bezprawność czynności prawnej tj. kiedy umowa staje się nieważna, a kiedy…

11 miesięcy ago

Oszustwo pomoc prawna

Kiedy mamy do czynienia z oszustwem w rozumieniu kodeksu karnego? Jaka odpowiedzialność grozi za przestępstwo…

11 miesięcy ago