Wyrok Trybunału Konstytucyjnego z dnia 13 grudnia 2017 r. umożliwia wznowienie postępowania i możliwość uzyskania zwrotu nienależnie pobranego podatku od nieruchomości!
Zwrot nienależnego podatku – roszczenie o zwrot nienależnie pobranego podatku od nieruchomości.
Roszczenie o zwrot nienależnie pobranego podatku od nieruchomości staje się możliwe dzięki wydanemu w dniu 13 grudnia 2017 r. Wyrokowi Trybunału Konstytucyjnemu w sprawie SK 48/15. W ww. orzeczeniu TK czytamy „Art. 1a ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (Dz. U. z 2017 r. poz. 1785 i 2141) w zakresie, w jakim umożliwia uznanie za budowlę obiektu budowlanego, który spełnia kryteria bycia budynkiem, przewidziane w art. 1a ust. 1 pkt 1 powołanej ustawy, jest niezgodny z zasadą szczególnej określoności regulacji daninowych, wywodzoną z art. 84 w związku z art. 217, w związku z art. 64 ust. 3 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej.” (zwrot nienależnego podatku – pomoc prawna Kancelarii Prawnej 24h tel. 728838858). Skoro TK uznał że w sytuacji gdy obiekt budowlany spełnia przesłanki aby uznać go za budynek, niedopuszczalnym jest kwalifikowanie go jako budowli. Na stronach money.pl Trybunał Konstytucyjny „przeczy dotychczasowej praktyce organów i sądów opodatkowania obiektów spełniających definicję budynku – czyli na przykład stacji transformatorowych, gazowych, telekomunikacyjnych, czy silosów, lub elewatorów – jako budowli„.
Zwrot nienależnego podatku, postępowania administracyjne i każdy inny trudny przypadek prawny motywuje nas do działania, dlatego zachęcamy do opisania własnych problemów prawnych, a Kancelaria Prawna 24h dokona bezpłatnej analizy prawnej i zaproponuje najlepsze rozwiązanie: biuro@kancelariaprawna24h.pl
Naszym zdaniem na uwagę zasługuje jeszcze jeden Wyrok Trybunału Konstytucyjnego w sprawie podatkowej. 12 grudnia 2017 r. zapadł Wyrok w sprawie SK 13/15, w którym Trybunał Konstytucyjny orzekł, że „Art. 1a ust. 1 pkt 3 w związku z art. 5 ust. 1 pkt 1 lit. a ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (Dz. U. z 2017 r. poz. 1785 i 2141) rozumiany w ten sposób, że wystarczającą przesłanką zakwalifikowania gruntu podlegającego opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości do kategorii gruntów związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej jest prowadzenie działalności gospodarczej przez osobę fizyczną będącą jego współposiadaczem, jest niezgodny z art. 2 w związku z art. 64 ust. 1 i 2 oraz art. 84 w związku z art. 32 ust. 1 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej„, co również ma znaczenie w sprawie dochodzenia roszczeń z tytułu zwrotu nienależnego podatku – roszczenie o zwrot nienależnie pobranego podatku od nieruchomości.
Zainteresowanych pomocą prawną najlepszych prawników zapraszamy do kontaktu z Kancelarią Prawną 24h tel. 728838858, biuro@kancelariaprawna24h.pl
Wady umowy najmu? Problem z rozwiązaniem umowy najmu? Lokator nie chce się wyprowadzić? Właściciel lokalu…
Dziedziczenie, przyjecie spadku, odrzucenie spadku, długi spadkowe i konsekwencje prawne dziedziczenia. Jak napisać odręczny testament?…
Prawo do zwrotu używanego samochodu - czy sprzedający musi zwrócić pieniądze? Kiedy przysługuje zwrot auta?…
"Rozwód to nie koniec świata, ale początek nowego życia." - Proces rozwodowy może być trudnym…
Odszkodowania za szkody górnicze pomoc prawna tel. 728-838-858 (więcej…)
Umowy porady prawne - Bezprawność czynności prawnej tj. kiedy umowa staje się nieważna, a kiedy…