Błąd medyczny, błąd lekarski, zła diagnoza, błąd szpitala, zawinienie położnej lub inne błędy pielęgniarek to tzw. zdarzenia medyczne. Kancelaria Prawna specjalizująca się w odszkodowaniach za błędy lekarskie tel. 728-838-858
Błąd medyczny (błąd lekarski, błąd w sztuce lekarskiej) to „nieumyślne działanie, zaniedbanie lub zaniechanie lekarza, lekarza dentysty, pielęgniarki, położnej lub osoby wykonującej inny zawód medyczny powodujące szkodę pacjenta” (źróło). Nie istnieje jedna powszechna definicja błędu medycznego, nie jest to też pojęcie używane w ustawie.
Odszkodowanie za błąd lekarski – Ustawa o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta (u.p.p.) operuje pojęciem zdarzenia medycznego, które zgodnie z art. 67a u.p.p. obejmuje:
powstałe w wyniku:
Do zdarzeń medycznych zaliczymy więc wszelkiego rodzaju błędy medyczne: błędną diagnozę lekarza i w efekcie niewłaściwe leczenie, błąd pielęgniarki, czy też działanie lub zaniechanie położnej, które spowodowały szkodę.
Błąd lekarza – Jeżeli błąd medyczny spowodował całkowitą lub częściową utratę zdolności do pracy, poszkodowany pacjent, poza odszkodowaniem, może również domagać się renty. Rentę zasądza się w wysokości zarobków, jakie poszkodowany uzyskiwał przed nastąpieniem szkody, zazwyczaj na czas nieokreślony. Renta za częściową utratę zdolności do pracy zarobkowej ma za zadanie wyrównać różnicę między zarobkami przed powstaniem a po powstaniu szkody.
W sytuacji popełnienia błędu lekarskiego, lekarz może również odpowiadać karnie za narażenie pacjenta na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu (por. w art. 160 kodeksu karnego).
Za zdarzenia medyczne zaistniałe w szpitalu można dochodzić swoich roszczeń przed Wojewódzką Komisją ds. orzekania o zdarzeniach medycznych (zob. szczegóły). Wniosek należy złożyć w ciągu roku od dnia, w którym dowiedziano się o zaistniałej szkodzie. Postępowanie przed Wojewódzką Komisją jest zdecydowanie szybsze, jednak kwoty odszkodowania zostały ograniczone do 100.000 zł w przypadku rozstroju zdrowia i do 300.000 zł w przypadku śmierci pacjenta. Jeżeli proponowane przez ubezpieczyciela szpitala odszkodowanie nie okaże się satysfakcjonujące – pozostaje jedynie droga sądowa.
Roszczenie o odszkodowanie za błędy medyczne przedawnia się z upływem 3 lat od momentu dowiedzenia się o szkodzie i o osobie obowiązanej do jej naprawienia. Dotyczy to zarówno odszkodowania za błąd medyczny, jak i renty oraz zadośćuczynienia.
Kancelaria Prawna 24 specjalizuje się w odszkodowaniach za błędy lekarskie tel. 728-838-858
Odszkodowanie za błąd lekarza http://www.kancelariaprawna24h.pl
Wady umowy najmu? Problem z rozwiązaniem umowy najmu? Lokator nie chce się wyprowadzić? Właściciel lokalu…
Dziedziczenie, przyjecie spadku, odrzucenie spadku, długi spadkowe i konsekwencje prawne dziedziczenia. Jak napisać odręczny testament?…
Prawo do zwrotu używanego samochodu - czy sprzedający musi zwrócić pieniądze? Kiedy przysługuje zwrot auta?…
"Rozwód to nie koniec świata, ale początek nowego życia." - Proces rozwodowy może być trudnym…
Odszkodowania za szkody górnicze pomoc prawna tel. 728-838-858 (więcej…)
Umowy porady prawne - Bezprawność czynności prawnej tj. kiedy umowa staje się nieważna, a kiedy…