Odpowiedzialność karna za nie płacenie alimentów – czy można uniknąć więzienia za przestępstwo alimentacyjne? Pomoc prawna dla zatrzymanych za alimenty tel. 728 838 858
Poza odpowiedzialnością karną za niepłacenie alimentów i ewentualnym postępowaniem komorniczym, Starosta na podstawie ustawy o ruchu drogowym może nam odebrać uprawnienia do prowadzenia pojazdów w zw. z zadłużeniem alimentacyjnym / uchylanie się od obowiązku alimentacyjnego. Jednak w tym artykule zajmiemy się jedynie odpowiedzialnością karną dłużnika alimentacyjnego.
Więzienie za niepłacenie alimentów nawet do 2 lat to możliwe, ale najczęściej w przypadku dłużnika alimentacyjnego Sąd orzeka karę ograniczenia wolności. Ograniczenie wolności to pracę społeczne i można je uznać za teoretycznie mał0dotkliwą karę. Jednak dla wielu kara ograniczenia wolności, tzn. prace społeczne za alimenty są dość upokarzające (np. praca na wysypisku miejskim) i dlatego skazani za alimenty często nie wykonują tych prac. W konsekwencji Sąd zamienia wyrok za niepłacenie alimentów z ograniczenia wolności na bezwzględne pozbawienie wolności za alimenty. Bywa też, że dłużnik alimentacyjny nie otrzymuje pism z Policji czy Sądu i nawet nie wie, że za jego przestępstwo alimentacyjne zapadł wyrok. Sądy rzadko skazują na grzywnę w przypadku przestępstw alimentacyjnych uznając, że skoro skoro dana osoba nie miała pieniędzy by płacić alimentów to nie będzie miała środków by zapłacić grzywnę (grzywna za alimenty).
Sąd wysyła do skazanego za alimenty zawiadomienie kiedy i w którym zakładzie karnym ma stawić się do odbycia kary pozbawienia wolności za niepłacenie alimentów. Skazany za przestępstwo alimentacyjne nie stawia się (bo np. nie wiedział o wyroku) i przy rutynowej kontroli policji (np. drogowej) bądź po wezwaniu do policji zostaje zatrzymany i doprowadzenia do więzienia / doprowadzony do aresztu. Niestety od tej chwili „alimenciarz” ma ograniczony kontakt z bliskimi i odwrotnie, rodzina ma bardzo ograniczone możliwości uzyskania informacji o zatrzymanym za alimenty. Pełnomocnikiem w sprawach karnych w tym pełnomocnikiem dla skazanego za alimenty może być jedynie adwokat bądź radca prawny i tylko te osoby mogą od razu jechać do zakładu karnego bądź Sądu w celu uzyskania szczegółowych informacji.
Należy pamiętać, że nie tylko uprawniony do alimentów (w tym opiekun prawny małoletnich) może złożyć zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa alimentacyjnego. Wyrok za niepłacenie alimentów może zapaść po złożeniu zawiadomienia przez komornika, opiekę społeczną bądź Fundusz Alimentacyjny i matka dziecka nie ma możliwości ingerencji w to postępowanie karne związane z niepłaceniem alimentów.
Otrzymałeś wyrok za niepłacenie alimentów? Możesz skorzystać z kompleksowej obsługi prawnej naszych adwokatów. Jeśli jesteś osobą bliską zatrzymanego za alimenty możesz wynająć naszych prawników by pomóc wydostać się z więzienia skazanemu za przestępstwo alimentacyjne. Możesz też skorzystać z telefonicznej porady prawnej (porady prawne w sprawach alimentacyjnych) a koszt takiej porady to 99zł (dane do wpłaty są na naszej stronie w zakładce kontakt i polecamy szybki przelew BLIK).
Kancelaria Prawna 24h pomoc prawna i porady prawne w sprawach karnych tel. 728 838 858
#przestępstwoalimentacyjne #prawokarneporady #zatrzymanyzaalimenty #wyrokzaalimenty #pomocdlazatrzymanych #prawnik24 #adwokat
Wady umowy najmu? Problem z rozwiązaniem umowy najmu? Lokator nie chce się wyprowadzić? Właściciel lokalu…
Dziedziczenie, przyjecie spadku, odrzucenie spadku, długi spadkowe i konsekwencje prawne dziedziczenia. Jak napisać odręczny testament?…
Prawo do zwrotu używanego samochodu - czy sprzedający musi zwrócić pieniądze? Kiedy przysługuje zwrot auta?…
"Rozwód to nie koniec świata, ale początek nowego życia." - Proces rozwodowy może być trudnym…
Odszkodowania za szkody górnicze pomoc prawna tel. 728-838-858 (więcej…)
Umowy porady prawne - Bezprawność czynności prawnej tj. kiedy umowa staje się nieważna, a kiedy…