Szkody górnicze w Rudzie Śląskiej, w Bytomiu, szkody w Zabrzu oraz w nieruchomościach na terenie Gliwic – czy warto podpisać ugodę z kopalnią? Wszystko na temat odszkodowań za szkody górnicze
Na terenie Rudy Śląskiej i Bytomia, podobnie jak na terenie Bierunia czy Jastrzębia wstrząsy spowodowane pracą kopalni to „chleb powszechni”. Każdy silniejszy wstrząs ma wpływ na nieruchomości, a czasami również na ruchomości (jednej z naszej klientek wstrząsy uszkodziły drogi akwarium z egzotycznymi rybkami). Dlaczego poszkodowany musi się prosić o odszkodowanie za szkody górnicze, o naprawienie domu który został uszkodzony w wyniku szkód górniczych? Skoro kopalnia zarabia na wydobywaniu złoża to powinna bezzwłocznie wypłacać pieniądze na naprawienie szkód górniczych. Ustawa nakazuje aby kopalnia w ciągu 30 dni zaproponowała ugodę, a jak wygląda praktyka?
Z naszej wieloletniej obserwacji i doświadczenia prawnego wynika, że poza problemem pogarszającego się budżetu kopalń problem leży również po stronie samych poszkodowanych. Poszkodowanych przez szkody górnicze, zwlekają z zgłoszeniem szkód górniczych, a następnie proszą się, odwołują, a kopalnia tylko liczy na przedawnienie bądź naiwnego, który podpisze ugodę o naprawę bądź odszkodowanie często 10 x niższe niż koszty rzeczywiste. Oczywiście są też inne powody dlaczego poszkodowani nie występują o zadośćuczynienie za szkody górnicze, np. brak czasu, brak wiedzy od czego zacząć i komu zgłosić dane szkody górnicze, a także problem z wyliczeniem szkód bądź obawa przed procesem.
√ zwolniony opłaty sądowej (w prawie każdym innym procesie cywilnym o odszkodowanie należy wnieść 5% wartości przedmiotu sporu),
√ zwolniony z ponoszenia kosztów związanych z opinią biegłego (w procesie o szkody górnicze zazwyczaj Sąd powołuje dwóch a czasami nawet biegłych, których opinia kosztuje około 4000zł).
Jak widać, proces o odszkodowanie za szkody górnicze nie wymaga posiadania majątku aby móc się procesować.
Niestety procedura związana z uzyskaniem odszkodowania za szkody górnicze (nie polecamy remontu wykonanego przez firmy kopalni) nie jest prosta. Należy spisać wszystkie szkody, określić ich wartość oraz formę wybranego roszczenia. Następnie ustalić który zakład górniczy ma teren oddziaływania przy naszej nieruchomości lub który zakład górniczy odpowiadał za wstrząsy, w wyniku których doszło do uszkodzenia naszej nieruchomości. Następnie należy wypisać wniosek i złożyć go do właściwej kopalni (wziąć potwierdzoną kopię dla siebie). Kopalnia ma 30 dni na ustosunkowanie się do wniosku (często prosi o czas usprawiedliwiając się nawałem pracy) i nie warto ani dnia dłużej czekać. Na 31 dzień można złożyć pozew do Sądu Rejonowego, właściwego dla siedziby danego zakładu górniczego,a w przypadku roszczeń przekraczających wartość 75 000zł (często występujemy o odszkodowanie przekraczające 500 000zł) do Sądu Okręgowego.
Nasze wynagrodzenie jest uzależnione od Twojego odszkodowania, dlatego możesz mieć pewność, ze zrobimy wszystko abyś uzyskał wysokie odszkodowanie w jak najkrótszym czasie!
tel. 728 838 858
Odszkodowanie za szkody górnicze ≫ szkody górnicze odszkodowanie
Szkody kopalniane i szkody przez kopalnie – wysokie zadośćuczynienie za szkody górnicze. Jak uzyskać pieniądze za szkody górnicze? Bielszowice szkody górnicze i Wirek szkody górnicze. Szkody górnicze w Nowym Bytomiu, kto otrzymał odszkodowanie za szkody górnicze na Halembie? Szkody górnicze w Kochłowicach i szkody górnicze w Zabrzu. Ile kosztuje proces o odszkodowanie za szkody górnicze?
Wady umowy najmu? Problem z rozwiązaniem umowy najmu? Lokator nie chce się wyprowadzić? Właściciel lokalu…
Dziedziczenie, przyjecie spadku, odrzucenie spadku, długi spadkowe i konsekwencje prawne dziedziczenia. Jak napisać odręczny testament?…
Prawo do zwrotu używanego samochodu - czy sprzedający musi zwrócić pieniądze? Kiedy przysługuje zwrot auta?…
"Rozwód to nie koniec świata, ale początek nowego życia." - Proces rozwodowy może być trudnym…
Odszkodowania za szkody górnicze pomoc prawna tel. 728-838-858 (więcej…)
Umowy porady prawne - Bezprawność czynności prawnej tj. kiedy umowa staje się nieważna, a kiedy…