Przez silne wstrząsy w kopalni nasz dom się przechylił a kopalnia odmawia wypłaty odszkodowania.. Po wstrząsach ściany domu spękały a kopalnia twierdzi, że teren jest uspokojony… Napisaliśmy wniosek o naprawę budynku a kopalnia odmówiła uznania szkód górniczych, gdzie można się odwołać?
Bez wątpienia działalność zakładów górniczych ma silny wpływ na środowisko i nieruchomości. Podziemna eksploatacja powoduje przekształcenie powierzchni terenu – w granicach zasięgu wpływów eksploatacji.
Rodzaje deformacji, deformacje ciągłe, deformacje nieciągłe, deformacje dynamiczne uzależnione są od zakresu prowadzonej eksploatacji i budowy geologicznej terenu (górotworu).
Deformacje ciągłe to m.in. obniżenia, odkształcenia, nachylenia, krzywizny i przebiegają w w kilku fazach. Proces ujawniania się szkód górniczych przez deformacje ciągłe ujawnia się w trakcie gdy dany obiekt (dom) znajduje się w zasięgu oddziaływania eksploatacji, a także w pewnym czasie po zakończenia eksploatacji górniczej. Wszystko zależy od czasu trwania eksploatacji górniczej, budowy górotworu, i stopnia jego zruszenia.
Deformacja nieciągła – aby mogła zaistnieć deformacja nieciągła mu zaistnieć wiele czynników nakładających się na siebie, np. występowanie płytko zalegającego stropu sztywnych warstw karbońskich, na którym zalega cienka warstwa luźnych utworów nakładowych, najczęściej czwartorzędowych wykształconych w postaci pisaków z domieszką drobnych cząstek pylastych.
Biegli sądowi z zakresu geologii na podstawie skomplikowanych wyliczeń dokonują obliczeń uwzględniając strefy zawału, strefy spękań i wiele innych czynników oraz danych z rejestrów wstrząsów w danym rejonie.
Po silnych wstrząsach w kopalni dochodzi o uszkodzenia budynków na powierzchni. Powstają szkody górnicze na budynkach, a także szkody górnicze na gruntach. Prawo górnicze wprost określa odpowiedzialność odszkodowawczą zakładu górniczego i nakazuje kopalni zaproponowanie ugody w terminie 30 dni od złożenia wniosku. Niestety nie żyjemy w idealnym świecie i kopalnie albo od razu odmawiają uznania swojej odpowiedzialności, albo przeciągają w czasie poszkodowanych używając różnych, często absurdalnych pretekstów.
Nasi zawodowi prawnicy, specjalizujący się w odszkodowaniach za szkody górnicze prowadzili już dziesiątki podobnych spraw (w tym pozew o odszkodowanie za nieruchomość po silnych wstrząsach w kopalni). Za każdym razem okazywało się, że jedyną skuteczną drogą do naprawienia szkody spowodowanej przez kopalnię jest proces sądowy. Negocjacje z kopalnią często trwają rok, dwa lub więcej, a ich skutek jest bardzo słaby. Skoro prawo ułatwia proces o uzyskanie odszkodowania i prawie nie wymaga nakładów pieniężnych od poszkodowanego, to po co czekać? Już na 31 dzień od dnia złożenia wniosku można wnieść pozew do właściwego sądu. Proces powinien się zakończyć w terminie około roku, a odszkodowanie najczęściej wyliczone przez biegłego sądowego pokrywa koszty naprawy nieruchomości, a czasami jest odszkodowaniem odtworzeniowym wartość nieruchomości (wysokie jednorazowe odszkodowanie za dom).
Pamiętajmy, że nie warto dać się zwodzić (przeciąganie sprawy w nadziei na przedawnienie), każdą propozycje ugody dokładnie przeczytać przed podpisaniem. W przypadku wątpliwości lub chęci skorzystania z kompleksowej pomocy prawnej w celu uzyskania godziwego odszkodowania za szkody górnicze warto skorzystać z prawników specjalizujących się w prawie górniczym i postępowaniu sądowym.
https://kancelariaprawna24h.pl/szkody-gornicze/
Wady umowy najmu? Problem z rozwiązaniem umowy najmu? Lokator nie chce się wyprowadzić? Właściciel lokalu…
Dziedziczenie, przyjecie spadku, odrzucenie spadku, długi spadkowe i konsekwencje prawne dziedziczenia. Jak napisać odręczny testament?…
Prawo do zwrotu używanego samochodu - czy sprzedający musi zwrócić pieniądze? Kiedy przysługuje zwrot auta?…
"Rozwód to nie koniec świata, ale początek nowego życia." - Proces rozwodowy może być trudnym…
Odszkodowania za szkody górnicze pomoc prawna tel. 728-838-858 (więcej…)
Umowy porady prawne - Bezprawność czynności prawnej tj. kiedy umowa staje się nieważna, a kiedy…