Najlepsza KANCELARIA PRAWNA 24h to zespół skutecznych prawników! Pomoc prawna i darmowa analiza. Skuteczne działanie w celu uzyskania odszkodowania i dochodzenia wszelkich roszczeń. Szkody górnicze, poślizki, upadłość to nasze specjalizacje. Adwokat, Radca Prawny i Windykator
728-838-858 
kontakt kancelaria prawna adam marzycki
biuro@kancelariaprawna24h.pl

Wady budynku, wady mieszkania – roszczenia z art. 556 kodeksu cywilnego

Kancelaria Prawna 728 838 858

Jak dochodzić roszczeń za wady fizyczne nieruchomości? Rękojmia za wady fizyczne budynku (mieszkania) to częsty problem w czasach, w których coraz trudniej o dobrych budowlańców i wiele firm posiłkuje się pomocnikami, stażystami i przypadkowo dobranymi pracownikami. Chęć zysku kosztem jakości nieruchomości powoduje liczne roszczenia z tytuł tzw. fuszerek budowlanych – fuszerek deweloperskich.

Fuszerki deweloperskie. Źle wykonane prace budowlane. Rękojmia na nieruchomość. Jak reklamować nowy dom?

Bardzo często otrzymujemy prośby o pomoc w zw. z różnego rodzaju wadami nowych budynków, mieszkań oraz źle wykonanymi pracami budowlanymi przy remontach i wykończeniach. Nasza Kancelaria Prawna dysponuje bardzo dobrymi prawnikami specjalizującymi się w dochodzeniu praw kupujących / zlecających, jednak trzeba pamiętać o właściwym zgłoszeniu żądań i zachowaniu odpowiednich terminów. Normy prawne wynikające z Ustawy kodeks cywilny przyznają uprawnienia każdemu kto nabył nieruchomość lub zlecił wykonanie remontu, jednak wymagają zachowania właściwej procedury oraz dochowania terminów. Wystarczy zapoznać się z orzeczeniem Sądu Najwyższego http://www.sn.pl/sites/orzecznictwo/orzeczenia3/iv%20csk%20344-14-1.pdf  w którym Sąd musiał oddalić częściowo powództwo z uwagi (m.in) na zastosowanie niewłaściwego procesu reklamacyjnego.

Jeśli w Państwa nieruchomości ujawniliście wady fizyczne budynku (domu, mieszkania, lokalu) to zachęcam do kontaktu z Kancelarią Prawną 24h nawet przed złożeniem reklamacji, gdyż pierwsze pismo reklamacyjne może mieć znaczenie na końcowe rozstrzygnięcie sprawy – proszę pamiętać, że nasi prawnicy dokonają analizy sprawy bezpłatnie.

Obecnie art. 556 kodeksu cywilnego przewiduje możliwość dochodzenia roszczeń w ciągu 5 lat, jednak kolejne przepisy prawne wskazują w jakim czasie od ujawnienia wady reklamacja musi być złożona, a zupełnie innym problemem jest wykazanie nie tylko samych wad ale również dowodu zgłoszenia reklamacji.

Roszczenia z tytułu wad fizycznych nieruchomości – Pomoc prawna rękojmia, tel. 728838858

Warto przeczytać prawo zgodnie z normami nabywcy lokalu mieszkalnego i artykuł z gazety wyborczej: źródło

„Odpowiedzialność dewelopera za usterki – rękojmia, a gwarancja.

Rękojmia za wady budynku i gwarancja często bywają ze sobą utożsamiane, co nie jest prawidłowe. Rękojmia oznacza odpowiedzialność sprzedającego względem kupującego, jeżeli rzecz sprzedana ma wadę fizyczną lub prawną. Uprawnienia z rękojmi powstają w związku z samym faktem zawarcia umowy sprzedaży. Podstawą gwarancji jest natomiast dobrowolne udzielenie jej przez gwaranta (niekoniecznie musi to być sprzedawca, często występuje w tej roli producent). Uprawnienia z gwarancji są niezależne od tych z rękojmi. Jeżeli więc termin, na który udzielona została gwarancja upłynął, nie ma przeszkód ażeby wystąpić z roszczeniami wynikającymi z rękojmi.

Odpowiedzialność dewelopera – rękojmia a pojęcie wady fizycznej budynku

Pojęcie rękojmi odnosi się zarówno do wad fizycznych, jak i prawnych, w praktyce jednak znaczenie mają wady fizyczne budynków. Pod pojęciem wady fizycznej rozumie się niezgodność rzeczy sprzedanej z umową. Odpowiedzialność dewelopera obejmuje sytuacje, gdy rzecz sprzedana nie ma właściwości, które rzecz tego rodzaju powinna mieć, nie ma właściwości, o których istnieniu sprzedawca zapewnił kupującego, czy też gdy została kupującemu wydana w stanie niezupełnym. Definicja jest więc bardzo szeroka. Dla oceny czy rzecz sprzedana ma wadę, decydujące znaczenie ma kryterium funkcjonalne. Badać więc należy czy wartość lub użyteczność rzeczy  została zmniejszona, biorąc pod uwagę cel oznaczony w umowie lub przeznaczenia rzeczy.” źródło:

Odpowiedzialność dewelopera za usterki budynku.