Najlepsza KANCELARIA PRAWNA 24h to zespół skutecznych prawników! Pomoc prawna i darmowa analiza. Skuteczne działanie w celu uzyskania odszkodowania i dochodzenia wszelkich roszczeń. Szkody górnicze, poślizki, upadłość to nasze specjalizacje. Adwokat, Radca Prawny i Windykator
728-838-858 
kontakt kancelaria prawna adam marzycki
biuro@kancelariaprawna24h.pl

Pozew o alimenty √

Kancelaria Prawna 728 838 858

Jak uzyskać alimenty? Alimenty na dzieci – alimenty na dla żony – alimenty na męża – pomoc prawna w uzyskaniu alimentów.

Pozew o alimenty Kancelaria Prawna 24h √

 

prawnik od alimentów

Dobry prawnik ✆ 728838858

Pomagamy z uzyskaniu alimentów dla małżonka, dla rodziców, jednak niniejszy artykuł dotyczy alimentów dla dzieci.

 

Rodzice mają prawny obowiązek zapewnić swoim dzieciom środki utrzymania do czasu, aż nie będą one w stanie utrzymać się samodzielnie. Wyjątek stanowi sytuacja, gdy dochody z majątku dziecka wystarczają na pokrycie kosztów jego utrzymania i wychowania.

 

Rodzic, który na co dzień sprawuje opiekę może wystąpić z pozwem o alimenty na rzecz małoletniego, jeżeli drugi z rodziców nie chce ponosić kosztów utrzymania dziecka dobrowolnie.

 

Wysokość alimentów jest uwarunkowana:

  • usprawiedliwionymi potrzebami dziecka;
  • możliwościami zarobkowymi rodzica;
  • osobistymi staraniami rodzica o właściwe utrzymanie i wychowanie dziecka.

 

Przez usprawiedliwione potrzeby dziecka należy rozumieć zapewnienie mu normalnych warunków życiowych i odpowiedniego rozwoju, czyli zapewnienie mieszkania, wyżywienia, ubrań, pomocy szkolnych itp. Co ważne, sąd bierze pod uwagę możliwości zarobkowe rodzica a nie faktyczne zarobki. Chodzi więc o dochody, które rodzic mógłby osiągać, przy dochowaniu należytej staranności. Wybór gorszej pracy wcale nie musi przyczynić się do obniżenia wysokości alimentów zasądzonych na rzecz dziecka.

 

Sąd zwróci również uwagę na osobiste starania rodzica o utrzymywanie kontaktu z dzieckiem i zaspokajanie jego potrzeb. Inaczej więc ukształtuje się obowiązek alimentacyjny rodzica zaangażowanego w życie dziecka, a inaczej niewykazującego najmniejszego zainteresowania swoim dzieckiem.

 

Do kiedy należy płacić alimenty §

 

Obowiązek alimentacyjny występuje od narodzin dziecka aż do momentu, kiedy się usamodzielni. Nie jest więc powiedziane, że obowiązek ustanie z chwilą skończenia przez dziecko 18 lat. Rodzice mogą jednak uchylić się od dalszego płacenia na pełnoletnie dzieci, zgodnie bowiem z art. 133 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego „Rodzice mogą uchylić się od świadczeń alimentacyjnych względem dziecka pełnoletniego, jeżeli są one połączone z nadmiernym dla nich uszczerbkiem lub jeżeli dziecko nie dokłada starań w celu uzyskania możności samodzielnego utrzymania się”. Za przykład może tu posłużyć sytuacja, kiedy dziecko kolejny rok z rzędu zapisuje się na studia dzienne i nie przykłada się do nauki ani nie chodzi na egzaminy lub mimo wykształcenia nie podejmuje pracy.

 

Szukasz dobrego prawnika do sprawy o alimenty?

 

Skorzystaj z doświadczonych specjalistów prawa rodzinnego – Kancelaria Prawna 24h

 

tel. 728-838-858  biuro@kancelariaprawna24h.pl

rozwód i alimenty https://kancelariaprawna24h.pl/rozwod-pozew/

 

pomoc prawna

 

http://www.kancelariaprawna24h.pl

 

 

 

Kancelaria Prawna 24h to zespół doświadczonych prawników - zapraszamy do bezpłatnej analizy prawnej tel. 728838858

, , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,