Rozwód pozew pomoc prawna woj. Śląskie
Jak napisać pozew rozwodowy? Gdzie wnieść pozew o rozwód? Ile kosztuje rozwód?
Rozwód – w postępowaniu rozwodowym występują dwie strony – powód, czyli małżonek wnoszący pozew oraz pozwany, czyli małżonek, z którym wnoszący pozew chce się rozwieść. Pozew rozwodowy należy złożyć w formie pisemnej, w wydziale cywilnym odpowiedniego sądu. W przypadku spraw rozwodowych należy pamiętać, że sądem właściwym jest sąd okręgowy, w którego okręgu małżonkowie mieli ostatnie wspólne miejsce zamieszkania (pod warunkiem, że chociaż jedno dalej tam mieszka).
Rozwód pomoc prawna – W sytuacji, gdy małżonkowie nie mają wspólnego miejsca zamieszkania, pozew wnosi się do:
- sądu okręgowego właściwego dla miejsca zamieszkania pozwanego (np. pozew o rozwód Chorzów do Sądu Okręgowego w Katowicach);
- sądu okręgowego właściwego dla miejsca zamieszkania powoda;
- właściwość szczególna (temat poruszany w innym komentarzu).
Przed złożeniem pozwu o rozwód należy uiścić opłatę stałą od pozwu o rozwód w wysokości 600zł, a potwierdzenie dokonania wpłaty dołączyć do pozwu.
Rozwód – do pozwu należy koniecznie dołączyć aktualny odpis aktu małżeństwa oraz – jeżeli małżonkowie posiadają dzieci – ich akty urodzenia. Pozew wraz z załącznikami można wysłać pocztą lub złożyć osobiście w sądzie okręgowym. Trzeba mieć na uwadze, że zarówno sąd, jak i pozwany powinni otrzymać swoją kopię pozwu wraz z załącznikami – nie wystarczy więc złożyć tylko jeden egzemplarz.
Pozew o rozwód – Jeśli małżonkowie mają niepełnoletnie dzieci to warto wypracować porozumienie i do pozwu dołączyć również plan opieki, który zdecydowanie usprawni przebieg całej sprawy rozwodowej.
Strona wnosząca pozew o rozwód powinna dokładnie sprecyzować swoje żądania i odpowiednio je uzasadnić. Należy wskazać, z czyjej winy powinien być orzeczony rozwód lub zaznaczyć, że rozwód ma nastąpić bez orzekania o winie.
Rozwód pozew – aby uzyskać rozwód i nie ponosić negatywnych konsekwencji należy dołożyć należytej staranności oraz zapoznać się nie tylko z kodeksem rodzinnym i opiekuńczym ale też z kodeksem postępowania cywilnego.
Czym są braki formalne? Braki formalne w pozwie o rozwód.
Sąd wzywa do uzupełnienia braków formalnych. Co mam zrobić gdy sąd chce aby uzupełnić braki formalne? Jest wiele powodów dla których sąd może wezwać do uzupełnienia braków formalnych pozwu o rozwód lub odpowiedzi an pozew o rozwód. Takimi brakami formalnymi może być brak odpisu pozwu o rozwód dla drugiej strony lub brak kopi dowodu dla drugiej strony. Jakie są konsekwencje nie uzupełnienia braków formalnych? Brak uzupełnienia braków formalnych może skutkować zwrotem pozwu o rozwód lub pominięcia danego wniosku dowodowego. Jeśli nie interesuje Cię kompleksowa pomoc naszej kancelarii a jedynie porada prawna przez telefon to polecamy infolinie porad prawnych 703603009.
Szukasz dobrego prawnika do sprawy rozwodowej?
Skorzystaj z doświadczonych specjalistów prawa rodzinnego – Kancelaria Prawna 24h ma doświadczenie w procesie rozwodowym i w sprawach o alimenty
tel. 728-838-858 biuro@kancelariaprawna24h.pl
Właściwość pozwu o rozwód dla Chorzowa – Sąd Okręgowy w Katowicach Katowice ul. Francuska 38
Pozew o rozwód małżeństwa z Zabrza – Sąd Okręgowy w Gliwicach Gliwice ul. Kościuszki 15