Odszkodowanie dla poszkodowanego w komunikacji miejskiej – odszkodowanie dla pasażera po wypadku, skuteczna pomoc prawna, tel. 728-838-858
Wypadek, odszkodowanie dla poszkodowanych – dobry prawnik od odszkodowań.
Chyba większość osób jeżdżących autobusem lub tramwajem doświadczyła chociaż raz ostrego hamowania. Osoby znajdujące się wewnątrz pojazdu są wtedy narażone na np. uderzenie o barierkę, upadek, czy zderzenie z innym pasażerem. Za doznane obrażenia można domagać się odszkodowania za wypadek w autobusie.
Przewoźnik ponosi odpowiedzialność za pasażerów na podstawie art. 435 § 1 Kodeksu cywilnego, zgodnie z którym:
Prowadzący na własny rachunek przedsiębiorstwo lub zakład wprawiany w ruch za pomocą sił przyrody (pary, gazu, elektryczności, paliw płynnych itp.) ponosi odpowiedzialność za szkodę na osobie lub mieniu, wyrządzoną komukolwiek przez ruch przedsiębiorstwa lub zakładu, chyba że szkoda nastąpiła wskutek siły wyższej albo wyłącznie z winy poszkodowanego lub osoby trzeciej, za którą nie ponosi odpowiedzialności.
Za przykład może tu posłużyć wyrok Sądu Apelacyjnego w Łodzi z dnia 15 października 2014 roku (sygn. akt I ACa 530/14). Sąd oddalił apelację, uznając ją za bezzasadną i przyjął za własne ustalenia sądu I instancji.
Wyrok dotyczył przypadku pasażera, który w wyniku gwałtownego hamowania autobusu doznał urazu kończyny dolnej. Pasażer chciał skasować bilet, kiedy nagle kierowca gwałtownie zahamował. Gwałtowne hamowanie spowodowało utratę równowagi przez pasażera, w wyniku czego upadł i złamał nogę.
Uraz wymagał leczenia operacyjnego i rehabilitacji, a poszkodowany w dalszym ciągu potrzebuje pomocy osób trzecich. Wobec czego Sąd Okręgowy w Łodzi zasądził na rzecz poszkodowanego m.in. kwotę 110.000 zł z ustawowymi odsetkami tytułem zadośćuczynienia oraz rentę na zwiększone potrzeby w kwocie po 924 zł miesięcznie. Sąd Apelacyjny utrzymał w mocy Wyrok Sądu I instancji.
Odszkodowanie dla pasażera autobusu (odszkodowanie dla pasażerów tramwaju) – odpowiedzialność przewoźnika za powstałą szkodę jest bardzo szeroka i dotyczy nie tylko uszczerbku na zdrowiu, ale również uszkodzenia mienia (np. uszkodzenie ubrania). Przewoźnik ma obowiązek zapewnić bezpieczny i komfortowy przejazd, ponosi również odpowiedzialność za zaniechania swoich kierowców, którzy powinni reagować w niebezpiecznych sytuacjach.
Jeżeli doznaliśmy szkody w wyniku gwałtownego hamowania, czy zaniedbania kierowcy, to możemy ubiegać się o odszkodowanie. Szkodę powinien zrekompensować ubezpieczyciel przewoźnika, do którego można kierować się bezpośrednio. Odpowiednio skonstruowany pozew i zebrane dowody (zdjęcia, zeznania świadków) mogą pomóc uzyskać wysokie odszkodowanie.
Kancelaria Prawna 24h to prawnicy specjalizujący się w odszkodowaniach, tel. 728838858
Kancelaria prawna od odszkodowań – nasze filie są w Katowicach, Gliwicach, Tarnowskich Górach i w Warszawie.