Czym jest świadczenie wyrównawcze? Czy agent ma prawo domagać się świadczenia wyrównawczego po zakończeniu umowy współpracy? Jak uzyskać świadczenie wyrównawcze?
Świadczenie wyrównawcze to prowizja dla agenta po zakończeniu współpracy prowizja dla agencji, np. z uwagi przejścia agenta na emeryturę.
Prowizja dla byłego agenta – prowizja dla prowadzącej agencję – Kancelaria Prawna służy bezpłatną analizą prawną dla agentów chcących uzyskać świadczenia wyrównawcze, tel. 728-838-858 – nasi dr prawa i Adwokaci oraz Radcowie Prawni od la specjalizują się w pomocy dla agentów i agencji.
„Moja agencja zakończyła współpracę z zleceniodawcą, który nadal będzie korzystał z umów podpisanych przez nas. Obowiązywała nas umowa z ścisłym rygorem, również zachowania tajemnicy przedsiębiorstwa i zakazu konkurencji. Czy mam prawo domagać się prowizji lub jakiegoś odszkodowania bądź wyrównania?„, pyta Pani Basia z Łodzi.
Wiele osób będących agentami, prowadzących agencje nie zna swoich praw lub znając niesłusznie obawia się procesu z dużymi bankami, ubezpieczycielami czy tez innymi zleceniodawcami, dlatego Kancelaria Prawna zachęca do kontaktu bezpośredniego, w celu uzyskania darmowej analizy prawnej możliwości uzyskania np. świadczenia wyrównawczego, tel. 728838858.
Umowa agencyjna jest uregulowana w art. 758 kodeksu cywilnego. Agentowi należy się wynagrodzenie nawet po zakończeniu umowy współpracy (prowizja dla agenta po zakończenia umowy współpracy). Jednak prawdziwe możliwości daje art. 7643 k.c., który mówi o tym, że po rozwiązaniu umowy agencyjnej agent może żądać od dającego zlecenie świadczenia wyrównawczego, jeżeli w czasie trwania umowy agencyjnej pozyskał nowych klientów lub doprowadził do istotnego wzrostu obrotów z dotychczasowymi klientami.
Podstawą żądania świadczenia wyrównawczego jest przepis art. 7643 Kodeksu cywilnego w związku z art. 17 Dyrektywy Rady 86/653/EWG z dnia 18 grudnia 1986 r. w sprawie koordynacji ustawodawstw Państw Członkowskich odnoszących się do przedstawicieli handlowych działających na własny rachunek. Po rozwiązaniu umowy agencyjnej, agent może żądać od dającego zlecenie świadczenia wyrównawczego, jeżeli w czasie trwania umowy agencyjnej pozyskał nowych klientów lub doprowadził do istotnego wzrostu obrotów z dotychczasowymi klientami, a dający zlecenie czerpie nadal znaczne korzyści z umów z tymi klientami.
Zgodnie z art. 17 ust. 2 lit. a Dyrektywy Rady 86/653/EWG z 18 grudnia 1986 r. w sprawie koordynacji ustawodawstw Państw Członkowskich odnoszących się do przedstawicieli handlowych działających na własny rachunek, jedną z przesłanek roszczenia o zapłatę świadczenia wyrównawczego jest pozyskanie przez agenta „nowych klientów”. Potwierdzają to Sądy w swoim orzecznictwie, m.in. Wyrok SN odnośnie wielomilionowego świadczenia wyrównawczego w sprawie sygn. akt I CSK 712/12 (również Sąd Okręgowy w Katowicach) – ciekawa też jest interpretacja podatkowa odnośnie świadczenia wyrównawczego, jednak to temat na odrębny artykuł.
Analiza umów agencyjnych, charakter prawny umowy agencyjnej, prowizja agenta po zakończeniu umowy, jak zakończyć umowę agencyjną i możliwości procesowe agenta to dziedzina, w której
Kancelaria Prawna 24h ma doświadczenie – nasi prawnicy specjalizują się w umowach agencyjnych!
tel. 728-838-858
bezpłatna analiza – obsługa prawna agencji na terenie całej Polski
https://kancelariaprawna24h.pl/
Po zakończeniu umowy agencyjnej (partnerskiej) agent może żądać świadczenia wyrównawczego.
Jak uzyskać wyrównanie świadczenia po zakończeniu umowy współpracy? Komu należy się świadczenie wyrównawcze? Jak wyliczyć świadczenie wyrównawcze?
Skorzystaj z pomocy Kancelarii Prawnej specjalizującej się w świadczeniach wyrównawczych na terenie całej RP, tel. 728838858