Najlepsza KANCELARIA PRAWNA 24h to zespół skutecznych prawników! Pomoc prawna i darmowa analiza. Skuteczne działanie w celu uzyskania odszkodowania i dochodzenia wszelkich roszczeń. Szkody górnicze, poślizki, upadłość to nasze specjalizacje. Adwokat, Radca Prawny i Windykator
728-838-858 
kontakt kancelaria prawna adam marzycki
biuro@kancelariaprawna24h.pl

Szkody górnicze

Kancelaria Prawna 728 838 858

 

Szkody górnicze prawnik specjalizujący się w uzyskiwaniu odszkodowania za szkody górnicze – umów się na bezpłatną konsultację prawną w Twoim domu tel. 728-838-858

 

Szkody górnicze dobry prawnik.

 

szkody górnicze a ubezpieczenie

ubezpieczenie a szkody górnicze

 

„Obudziły nas silne wstrząsy domu. Okazało się, że nastąpiło tąpnięcie w kopalni. To kolejne sile wstrząsy  spowodowane pracą kopalni. Od razu zauważyliśmy pęknięcie ścian i mieliśmy problemy z niedomykającymi się oknami i drzwiami. Sąsiad zwrócił nam uwagę, że wydaje się jakby cały nasz dom był przechylony. Czy za poniesione szkody możemy uzyskać odszkodowanie od kopalni? Od czego należy zacząć aby uzyskać rekompensatę za uszkodzenie naszego domu spowodowane pracą kopalni?”, pyta jeden z wielu poszkodowanych przez szkody górnicze.

 

 

zgłoszenie szkód górniczychMieszkańcy południowej Polski mieszkają na terenach eksploatacji węgla kamiennego, a to oznacza szkody górnicze w budynkach oraz szkody górnicze na gruntach. Ale kto odpowiada za szkody górnicze? Wobec kogo wystosować pozew o odszkodowanie za szkody górnicze? Problem jest poważniejszy w przypadku, gdy na danym terenie od lat nie pracuje kopalnia, a szkody nadal powstają. Nikt nie lubi płacić odszkodowań, ale przecież istnieją „deformacje nieciągłe”. Pozostaje też pytanie jak zabezpieczyć nową inwestycję i czy można domagać się zwrotu kosztów poniesionych na zabezpieczenia przed szkodami górniczymi?

 

 

prawo górniczeZacznijmy od tego czym są szkody górnicze. Głównym aktem prawnym w odniesieniu do szkód górniczych jest Ustawa prawo geologiczne i górnicze. Chociaż art. 149 ww. ustawy określa przedawnienie roszczeń szkód górniczych to jednak ów akt prawny nie definiuje czym są szkody górnicze. Judykatura również nie wyjaśnia w sposób jednoznaczny pojęcia szkody górnicze. Jednak doświadczenie praktyczne uczy, że przez szkody górnicze należy rozumieć „szkodę powstałą działalnością górniczą”, która m.in. objawia się: – pęknięcia ścian, – pęknięcia stropów, – pęknięcia glazury, – przechyły budynków, – zalewanie wodami gruntowymi, – zapadanie się gruntu, – niemożliwość wykorzystania nieruchomości rolnej z uwagi na szkody kopalni, – obowiązek wykonania zabezpieczeń inwestycji na wypadek szkód powstałych przez zakład górniczy.

 

 

wniosek do szkód górniczychPowyższe to tylko przykłady problemów osób poszkodowanych przez działalność kopalni. Obowiązujące normy prawne wymagają od poszkodowanych złożenia zgłoszenia roszczeń „wniosek o naprawę szkód górniczych”. Wniosek w formie pisemnej (z kopią dla poszkodowanego) to pierwsza rzecz od której należy zacząć. Kopalnia ma obowiązek w terminie 30 dni ustosunkowania się do roszczeń pokrzywdzonych przez szkody górnicze. Po terminie 30 dni każdy kto poniósł szkodę przez działalność zakładu górniczego może złożyć pozew przeciwko temu, który wyrządził szkodę. I tu należy pamiętać, że terminu przedawnienia roszczeń z tytułu szkód górniczych nie przerwa sam wniosek lub negocjacje z kopalnią, a pozew o odszkodowanie za szkody górnicze. Kopalnie często podejmuję rozmowy, które wydaje się mają na celu „grę na zwłokę”. Tylko pozew do Sądu o odszkodowanie za szkody górnicze przerywa bieg przedawnienia. W przypadku gdy przedstawiciel kopalni przyjdzie do osób poszkodowanych sporządzić protokół szkód należy zażądać odpis protokołu „od razu”.

 

Zanim cokolwiek zrobisz zadzwoń i umów się na darmową poradę w sprawie szkód górniczych w Twoim domu https://kancelariaprawna24h.pl/2020/06/szkody-gornicze-bezplatne-konsultacje-w-twoim-domu/

 

szkody górnicze telJeżeli kopalnia zaproponuje ugodę to prosimy dokładnie przeczytać treść ugody, gdyż po jej podpisaniu nie będzie można dochodzić roszczeń na drodze sądowej, a doświadczenie uczy, ze rzadko kiedy ugoda jest korzystna dla poszkodowanych. W przypadku poczucia pokrzywdzenia lub obaw o przewlekłość prosimy o kontakt z Kancelarią Prawną 24h tel. 728838858, bo z kopalnią można wygrać na drodze sądowej.

 

 

prawnik od szkód górniczychoWarto zauważyć, że obowiązujące przepisy prawne zwalniają z obowiązku ponoszenia kosztów opłaty sądowej przez poszkodowanych w wyniku szkód górniczych. Koszty ekspertyzy biegłego z zakresu szkód górniczych równie nie obciążą poszkodowanych. Przed złożeniem pozwu trzeba ustalić kto będzie pozwanym (właściciela kopalni która odpowiada za szkody w naszej nieruchomość). Znaczenie ma też właściwość miejscowa i rzeczowa Sądu. Pozew wraz z wnioskami dowodowymi i odpisami dla strony przeciwnej należy złożyć do Sądu właściwego z uwagi na siedzibę pozwanej, ale też z uwzględnieniem właściwości rzeczowej, tj. w przypadku szkód górniczych o wartość 20 000zł do Sądu Rejonowego, a w przypadku szkód górniczych o wartości 90 000zł do Sądu Okręgowego np. w Katowicach.

 

kancelaria prawna szkody górnicze

 

Zachęcamy do bezpłatnych analiz możliwości wygrania procesu o godziwe odszkodowanie za szkody górnicze

tel. 728-838-858.

 

Nasi prawnicy wygrywali procesy o odszkodowani za szkody górnicze w wysokości nawet powyżej miliona złotych w przypadku gdy kopalnia twierdziła,  że nie odpowiada za szkody górnicze w danym rejonie.

 

Specjaliści od szkód górniczych http://www.kancelariaprawna24h.pl

 

szkody górnicze ugoda

 

Specjalizujemy się w szkodach górniczych www.kancelariaprawna24h.pl

Tagi: szkody górnicze; znieszczenia domu przez kopalnie i szkody górnicze w domu. Straty górnicze oraz poniszczony dom przez szkody górnicze. Dom niszczeje przez kopalnie; uszkodzenia domu przez szkody górnicze. Czym są szkody górnicze? Skąd pobrać wniosek o szkody górnicze?