Najlepsza KANCELARIA PRAWNA 24h to zespół skutecznych prawników! Pomoc prawna i darmowa analiza. Skuteczne działanie w celu uzyskania odszkodowania i dochodzenia wszelkich roszczeń. Szkody górnicze, poślizki, upadłość to nasze specjalizacje. Adwokat, Radca Prawny i Windykator
728-838-858 
kontakt kancelaria prawna adam marzycki
biuro@kancelariaprawna24h.pl

#Rozwód, alimenty, podwyższenie alimentów i uchylenie alimentów

Jak wnieść o rozwód? Co trzeba zrobić aby uzyskać wyższe alimenty? Do kiedy muszę płacić alimenty? Szybki rozwód, podwyższenie alimentów czy uchylenie obowiązku alimentacyjnego to sprawy, w których nasi prawnicy od lat się specjalizują i pomożemy zająć się Twoją sprawą kompleksowo lub możesz nam zlecić samo napisanie pozwu o rozwód bądź skorzystać z porady prawnej przez telefon (koszt porady to jedynie 99zł)  – tel. 728 838 858

 

Rozwiązanie małżeństwa przez rozwód

 

Obecnie wiele sądów odmawia udzielenia rozwodu nawet gdy obie strony tego chcą, Jeszcze bardziej komplikuje się sytuacja gdy jedna strona chce rozwodu a druga nie. Czasami też jednak mąż chce rozwodu bez orzekania o winie (rozwód za porozumieniem stron), a żona chce rozwodu z winy męża. Dlatego też bardzo ważne jest aby właściwie napisać pozew o rozwód, zawarte w nim tezy poprzeć odpowiednimi dowodami, a w czasie procesu wykorzystać wszystkie możliwości kodeksu postępowania cywilnego bez zbędnych emocji, których na Sali rozpraw jest wiele.

 

rozwody

 

Pozew rozwodowy musi być kompletny, bo w przeciwnym razie sąd wezwie nas do uchylenia braków formalnych lub zwróci pozew o rozwód bez rozpoznania. W art. 56 § 1 kodeks rodzinny i opiekuńczy ustawodawca przyjął, iż rozwód jest dopuszczalny jeśli między małżonkami nastąpił „zupełny i trwały rozkład pożycia”. Jednak w § 2 napisał „Jednakże mimo zupełnego i trwałego rozkładu pożycia rozwód nie jest dopuszczalny, jeżeli wskutek niego miałoby ucierpieć dobro wspólnych małoletnich dzieci małżonków albo jeżeli z innych względów orzeczenie rozwodu byłoby sprzeczne z zasadami współżycia społecznego” i często na te przesłanki powołuje się sąd odmawiając rozwiązania małżeństwa przez rozwód. W skład orzekający o rozwodach wchodzi jeden sędzia zawodowy i dwoje ławników, którzy w wielu przypadkach odmawiają rozwodów. Należy też wrócić uwagę na  §  3 ww. art. „Rozwód nie jest również dopuszczalny, jeżeli żąda go małżonek wyłącznie winny rozkładu pożycia…” Dlatego w sytuacji, gdy jeden małżonek np. wyprowadził się z domu przed prawomocnym orzeczeniem rozwodu i to ten małżonek wnosi pozew o rozwód to do takiego postępowania trzeba szczególnie się przygotować. Nawet jeśli druga strona zgodzi się na rozwód to małżonek winny rozkładowi może być obciążony obowiązkiem alimentacyjnym na rzecz drugiego małżonka i to przez wiele, wiele lat.

 

Oczywiście pozew o rozwód składamy do Sądu Okręgowego (miejsce złożenia pozwu należy ustalić zgodnie z art. 41 kodeksu postępowania cywilnego. Warto pamiętać, że pozew wraz z wszystkimi załącznikami musi być dostarczony do sądu w dwóch egzemplarzach wraz z dowodem uiszczenia opłaty sądowej.

 

Jeśli szukasz dobrego prawnika do poprowadzenia sprawy o rozwód lub chcesz abyśmy za Ciebie napisali pozew o rozwód (koszt od 350 do 800zł) to skontaktuj się z nami biuro@kancelariaprawna24h.pl – jeśli chcesz uzyskać szczegółową poradę prawną (dyskretną przez telefon) to wystarczy dokonać wpłaty 99zł (np. szybki przelew BLIK na nr tel. 728 838 858 a w tytule wpłaty napisać swój nr telefonu na który mamy oddzwonić) na nasze konto podane w zakładce KONTAKT

 

Pozew o alimenty, podwyższenie alimentów lub obniżenie alimentów.

 

wyższe alimentySąd może zasądzić alimenty nie tylko na dziecko ale również dla małżonka. Jednak w tym artykule zajmujemy się jedynie alimentami na dzieci, chociaż, często alimenty otrzymuje nawet osoba w wieku 27 lat. Zgodnie z art. 133 § 1 kodeks rodzinny i opiekuńczy „Rodzice obowiązani są do świadczeń alimentacyjnych względem dziecka, które nie jest jeszcze w stanie utrzymać się samodzielnie..” Nie ma tu mowy o małoletnim, a o dziecku które samo nie może się utrzymać (np. przez kontynuowanie nauki bądź obiektywną niezaradność). Alimenty mogą być ustalone w porozumieniu rodziców bez orzekania sądu albo w przypadku braku zgody pomiędzy rodzicami / opiekunami prawnymi, Sąd może ustalić wysokość alimentów w postępowaniu rozwodowym lub w innym terminie (gdy opiekun prawny małoletniego wniesie pozew o alimenty). Pozew o alimenty wnosi się do Sądu Rejonowego (chyba, że żądanie alimentów jest częścią roszczenia pozwu o rozwód).

Należy dokładnie obliczyć koszt utrzymania dzieci mając na uwadze, że wysokość alimentów „zależy od usprawiedliwionych potrzeb uprawnionego oraz od zarobkowych i majątkowych możliwości zobowiązanego” – art. 135 § 1 kro. Jak widać wysokość alimentów zależy od uzasadnionych potrzeb dziecka i możliwości zarobkowych rodziców, a nie od tego ile faktycznie rodzic zarabia (wiele osób ukrywa swoje zarobki). Podczas procesu o podwyższenie alimentów często strony zarzucają sobie korzystanie z pomocy opieki społecznej, zasiłku rodzicielskiego lub otrzymywania 500+ ale czy 500+ ma wpływ na wysokość alimentów? Wprost określa to art. 135 w § 3 „Na zakres świadczeń alimentacyjnych nie wpływają…”

 

obniżenie alimentówKiedy można żądać podwyższenia alimentów? Wyższe alimenty można uzyskać w przypadku „zmiany stosunków można żądać zmiany orzeczenia lub umowy dotyczącej obowiązku alimentacyjnego”. Dla przykładu wyższe alimenty zostaną zasądzone gdy zmienią się potrzeby dziecka (np. ojciec dziecka nie jest zainteresowany opieką nad małoletnią i matka zapisuje dziecko do prywatnego żłobka bo w publicznym nie było wolnych miejsc). Ważne aby zmianę okoliczności poprzeć dowodami, bo sama inflacja nie koniecznie jest wystarczającym uzasadnieniem dla wyższych alimentów. Zdarzają się uzasadnienia sądów odmawiające podwyższenia alimentów, w których czytamy że inflacja również dotknęła zobowiązanego do płacenia alimentów. Wniosek o podwyższenie alimentów co do zasady (praktyka orzecznicza) nie powinien być składany przed upływem 6 miesięcy od wcześniejszego orzeczenia w sprawie danych alimentów.

 

Jeśli masz pytania odnośnie alimentów to możesz skorzystać z porady prawnej przez telefon (koszt 99zł) lub zlecić nam napisanie wniosku o podwyższenie alimentów – wniosek o obniżenie alimentów (koszt od 300 do 500zł).

 

Do kiedy muszę płacić alimenty?

 

płacenie alimentówObowiązek alimentacyjny nie ustaje automatycznie. Jak wskazaliśmy powyżej kodeks rodzinny podobnie jak kodeks postępowania cywilnego nie określa, że alimenty należą się jedynie małoletnim. Obowiązujące normy prawne wskazują, iż alimenty dotyczą dziecka. Dlatego alimenty zasądzone przez Sąd należy płacić tak długo, aż Sąd zwolni nas z obowiązku alimentacyjnego. W tym celu zobowiązany powinien złożyć wniosek o uchylenie obowiązku alimentacyjnego. Jeśli przestaniemy płacić alimenty przed prawomocnym orzeczeniu o uchyleniu alimentów to Komornik może być najmniejszym zmartwieniem osoby zobowiązanej. Uchylanie się od płacenia alimentów jest przestępstwem określonym w art. 209 kodeksu karnego. Zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa alimentacyjnego może złożyć samo dziecko, jego opiekun prawny, Komornik a nawet opieka społeczna, jeśli alimenty są wypłacane z tzw. funduszu alimentacyjnego (zgodnie z ustawą o pomocy osobom uprawnionym do alimentów). Dla przykładu w roku 2020 Policja wszczęła 71 656 postępowań o nie płacenie alimentów, a w 2018 aż 122 156 spraw i rzeczywiście więzienia są zapełnione osadzonymi za nie płacenie alimentów. Co więcej na podstawie obowiązujących przepisów Starosta może odebrać „prawo jazdy” osobie będącej dłużnikiem alimentacyjnym.

 

Pozew o uchylenie obowiązku alimentacyjnego – jeśli masz problem z napisaniem odpowiedniego pozwu możemy zrobić to za Ciebie (koszt od 400 do 500zł) lub możesz skorzystać z naszej porady prawnej przez telefon.

 

sąd rodzinny

 

Kancelaria Prawna 24h to zespół prawników specjalizujących się w prawie cywilnym rodzinnym i karnym. Możemy pomóc Ci w obronie lub dochodzenia Twoich praw. W sprawach pilnych pracujemy również w weekendy, zwłaszcza gdy bliska Ci osoba została aresztowana. Możesz za pomocą wiadomości e-mail zlecić nam napisanie pisma lub skorzystać z telefonicznej porady prawnej – koszt porady przez telefon to 99zł i wystarczy wpłata BLIK na nr telefonu 728 838 858 a w tytule wpłaty wpisać nr telefonu na który mamy zadzwonić po zaksięgowaniu wpłaty (dane do standardowego przelewu znajdziesz na naszej stronie www.kancelariaprawna24h.pl w z zakładce kontakt)

 

Pomoc w sprawach o rozwódporady w sprawach o alimenty

 

 

, , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,