Najlepsza KANCELARIA PRAWNA 24h to zespół skutecznych prawników! Pomoc prawna i darmowa analiza. Skuteczne działanie w celu uzyskania odszkodowania i dochodzenia wszelkich roszczeń. Szkody górnicze, poślizki, upadłość to nasze specjalizacje. Adwokat, Radca Prawny i Windykator
728-838-858 
kontakt kancelaria prawna adam marzycki
biuro@kancelariaprawna24h.pl

Zwrot samochodu

Prawo do zwrotu używanego samochodu – czy sprzedający musi zwrócić pieniądze? Kiedy przysługuje zwrot auta? Ukryte wady pojazdu, jak prawa przysługują kupującemu używany samochód?

 

Zwrot samochodu porady prawne.

 

Co zrobić gdy w samochodzie ujawnią się wady fizyczne pojazdu? Kto odpowiada za wady pojazdu i czy sprzedawca ma obowiązek przyjąć zwrot samochodu? Należy pamiętać, że w przypadku zakupu sprzedaży pojazdów zazwyczaj nie mamy do czynienia z zakupem w postaci wysyłkowej ani z sprzedażą poza siedzibą sprzedającego. Zazwyczaj sprzedawca nie jest przedsiębiorcą, a nawet w przypadku komisów samochodowych nie dochodzi o wysyłkowej sprzedaży samochodu. Dlatego też, kupujący używany samochód podobnie jak przy zakupie nowego samochodu nie możemy się powoływać na prawo do zwrotu pojazdu w terminie 14 dni. Zakup używanego pojazdu zawsze powinien być przemyślany, a w wielu orzeczeniach przeczytamy o konieczności zachowania należytej staranności. Należyta staranność przy zakupie samochodu oznacza dokonanie niezbędnych czynności przed zakupem. Obecnie już w ogólnodostępnej bazie nr VIN możemy uzyskać wiele przydatnych informacji o historii pojazdu. Warto też odwiedzić stację kontroli pojazdów lub autoryzowany serwis i pobrać rachunki za wykonane badania stanu pojazdu.

 

Jakie prawa ma kupujący samochód?

 

zwrot auta porady

 

W większości przypadków, kupujący używany pojazd w przypadku wykrycia wad samochodu ma praw do skorzystania z prawa rękojmi. W art. 556 kodeksu cywilnego przeczytamy, że „Sprzedawca jest odpowiedzialny względem kupującego, jeżeli rzecz sprzedana ma wadę”.  Dodatkowo art. 556 z indeksem 1 precyzuje:

§  1. 

Wada polega na niezgodności rzeczy sprzedanej z umową. W szczególności rzecz sprzedana jest niezgodna z umową, jeżeli:

1)  nie ma właściwości, które rzecz tego rodzaju powinna mieć ze względu na cel w umowie oznaczony albo wynikający z okoliczności lub przeznaczenia;
2) nie ma właściwości, o których istnieniu sprzedawca zapewnił kupującego, w tym przedstawiając próbkę lub wzór;
3) nie nadaje się do celu, o którym kupujący poinformował sprzedawcę przy zawarciu umowy, a sprzedawca nie zgłosił zastrzeżenia co do takiego jej przeznaczenia;
4) została kupującemu wydana w stanie niezupełnym…
Jednak musimy też pamiętać o art. 557 k.c. „Sprzedawca jest zwolniony od odpowiedzialności z tytułu rękojmi, jeżeli kupujący wiedział o wadzie w chwili zawarcia umowy”.
porady online

Prawo dotyczące zwrotu wadliwego samochodu
wymaga też zachowania odpowiedniej procedury. Należy właściwie złożyć oficjalną reklamację, tj. żądanie, które w pierwszej kolejności winno przewidywać naprawę lub obniżenie ceny. Wiele spraw, w których sprzedawca nie musiałby zwracać pieniędzy, podobnie jak wiele spraw, w których kupujący mógł otrzymać zwrot gotówki kończy się niepowodzeniem z uwagi na niezgodne z prawem działanie. Często to początkowe czynności determinują ostateczny efekt końcowy procesu zwrotu wadliwego pojazdu.
Porady prawne Kancelaria Prawna 24h tel. 728 838 858

 

Czy kupujący może zwrócić samochód z uwagi na wady pojazdu?

 

Czy kupujący musi przyjąć zwrot samochodu? Każda sprawa jest inna i czasami kupujący będzie mógł skutecznie żądać zwrotu pojazdu i poniesionych kosztów, a innym razem nie. Zwrot uszkodzonego samochodu będzie możliwy gdy wady są istotne a sprzedający je podstępnie zataił. Jednak prawo do żądania obniżenia ceny samochodu, prawo do naprawy wadliwego pojazdu, a także prawo zwrotu uszkodzonego samochodu to jedno. Drugie to udowodnienie wad i ewentualne udowodnienie, ze wady istniały już w chwili sprzedaży. Wiele osób już na wstępie popełnia błąd od razu przekazując kupiony, uszkodzony samochód do znajomego mechanika. Poza tym proces sądowy o zwrot samochodu jest kosztowny i długotrwały (czasami i 3 lata). Właściwe podejście sprzedającego używany samochód lub sprytny prawnik kupującego może przesądzić o końcowym rozstrzygnięciu.
Czy można zgłosić oszustwo przy sprzedaży samochodu? W art. 286 kodeksu karnego przeczytamy, że kto wprowadza inną osobę w błąd lub wykorzystuje mylne przekonanie w celu osiągnięcia korzyści materialnej podlega odpowiedzialności karnej. Gdy sprzedawca nie chce zwrócić pieniędzy za uszkodzony samochód kupujący dzwoni po policję. Niestety okazuje się, że policjant grozi klientowi mandatem za nieuzasadnioną interwencję. W praktyce policja nie chce przyjmować zgłoszeń oszustwa przy sprzedaży samochód, twierdząc że to spór cywilny.

 

Porady prawne w sprawie zwrotu samochodu.

 

Prawnicy naszej kancelarii prawnej specjalizują się w prawach konsumenckich, prawie rękojmi i w prawie procesowym. Możemy napisać dla Ciebie odpowiednie wezwanie lub odpowiedź na wezwanie. Nasze działania są niestandardowe i bardzo skuteczne. Skontaktuj się z nami a wycenimy dla Ciebie nasze usługi. Koszt porady prawnej w kancelarii to 250zł, jednak specjalnie dla naszych czytelników przygotowaliśmy ofertę porady prawnej przez telefon w cenie 99zł (wystarczy w tytule wpłaty wpisać hasło porada online i swój nr telefonu. Poradę uzyskasz zaraz po zaksięgowaniu Twojej wpłaty (nie później niż do 24h). Zawsze dzwonimy tyle razy aż się dodzwonimy, a zakres porad jest szeroki (do 30 minut).

Pomagamy nawet w dni wolne od pracy (w godz. 8:00 – 20:00) – telefon 728 838 858

Jeśli chcesz skorzystać z porady prawnej przez telefon (dyskretne porady prawne w sprawach cywilnych) to należy dokonać wpłaty kwoty 99zł

Szybka wpłaty BLIK na numer telefonu 728 838 858 i w tytule wpłaty napisać nr telefonu, na który mamy oddzwonić na nasz koszt.

Jeśli nie możesz dokonać szybkiej wpłaty BLIK możesz dokonać wpłaty tradycyjnym przelewem na dane: Kancelaria Prawna 24h nr konta w banku ING 04 1050 1243 1000 0090 6154 0358

 

pomoc karna

 

 

#zwrotsamochoduporady #zwrotgotówkizaauto #czymuszępzryjąćzwrotsamochodu #czyspzredawcamusinaprawićsamochód